Fotovoltaika ↶ Zpět

V červnu 2021 byla zprovozněna ostrovní fotovoltaická elektrárna s výkonem 2kW. Předpokládaná průměrná denní výroba je 2000 Wh.
Zde budu publikovat své zkušenosti s výstavbou a provozem tohoto zařízení které bude použito k napájení elektrickou energií 230Vstř zahradního domku (osvětlení, varná konvice, vařič, mikrovlnka, lednička) a hlubinného čerpadla na pitnou vodu a čerpadla na zalévání.
Postup výstavby elektrárny je patrný z fotografií.
Elektrárna fungovala na první zapojení. Všechny spotřebiče s velkým výkonem samostatně pracují po požadovanou dobu mimo mikrovlnné trouby která při zapnutí vytvoří tak velký proudový náraz, že ho měnič vyhodnotí jako zkrat a zařízení odpojí. Problém jsem vyřešil pomocí termistoru a bimetalového teplotního spínače (schema zapojení viz foto). Při slunečném dni pokryje elektrárna veškerou spotřebu energie (čerpání vody z vrtu, čerpání vody na zalévání, vaření vody v rychlovarné konvici, osvětlení, lednička, nabíjení akubaterií do ručního nářadí i grilování na malém elektrickém grilu)
Po zkušenostech ze zimního provozu jsem přidal ještě dva akumulátory 12V 120Ah a upravil otevírání panelu tak aby se dal nastavit do polohy proti zimnímu sluníčku. Video elektrárny <<ZDE>>
Od srpna 2022 dobíjím v době přebytku energie (v průběhu slunečního dne) baterie v elektrotříkolce. Tím využívám v podstatě všechnu energii kterou je schopna tato elektrárna vyrobit.
Abych mohl dobíjet elektrotříkolku pravidelně nainstaloval jsem v září 2022 ještě jeden fotovoltaický panel. Tím bych měl pokrýt veškerou potřebnou energii na její dobíjení.

[IMG_20210626_180952.jpg] ← → ❎